FiveM Terimleri: GTA 5 Rol ve Oyun içi Terimleri 2024

Son birkaç yılın en popüler oyunlarından olan GTA 5 üzerine kurulu FiveM terimlerinin neler olduğunu sizler için araştırdık. Fivem terimleri nelerdir? Fivem terimlerinin anlamları nedir?

Roleplay sunucularına yeni başlayacak bir oyuncuysanız ilk olarak terimleri öğrenmelisiniz.

GTA 5 FiveM terimleri kullanıcılar için oyun içerisinde çok daha güçlü olmasına imkan tanır. Roleplay terimleri, oyun içi terimler ile ilgili her şeyi bu yazımızda sizler için bilgilendirmeye çalıştık.

GTA 5 Roleplay sunucularında yeni tanışan bir oyuncuysanız ilk önce FiveM terimlerini öğrenmenizde fayda vardır. Bu bahsettiğimiz FiveM terimi ise, Roleplay yapmak için bilgisayarınıza indirmeniz gereken bir program olarak karşımıza çıkıyor. Programı nasıl indireceğiniz hakkında herhangi bir bilgi sahibi değilseniz ya da bilmiyor iseniz veya FiveM terimleri hakkında pek bir bilginiz yoksa bu yazımızı kesinlikle okumanızı şiddetle sizlere öneriyoruz.

FiveM terimleri ne işe yarar?

Oyuncular GTA 5 Roleplay sunucularına bağlanmadan önce FiveM terimlerini kesinlikle okumalı ve oyun içerisinde bu öğrendiğiniz terimleri uygulamamalısınız. Roleplay teriminin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bu yazımızda sizlere kısaca özetleyelim. Roleplay, oyunlara hayat verme biçimi olarak adlandırılıyor. Oyunları gerçeğe uyarlama, gerçekten örneklerle belli karakterleri yaşatma ya da gerçekte olmadığınız başka bir karakteri tümüyle, yeni özellikleriyle hayata geçirme olarak karşımıza çıkıyor.

Farklı oyuncular ile Roleplay yaparken gerçek hayatınızı oyun içerisinde katmamaya özen gösterin.

Roleplay sunucularında oyun oynamak karmaşık değil aslında oldukça kolay, sadece terimleri bilmeli ve bunları oyun içerisinde yansıtmamanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece günlük yaşantınızdaki karakteri karıştırmayarak, tamamı ile yeni bir karaktere bürünmek. Bunu tüm insanlar fark etmeden bile olsa yapıyor. Sunucuda bir karakteriniz varsa o karakterin özelliklerini tamamen kişilere yansıtmalı ve kendinizi oyunda gibi hissetmek yerine gerçek dünyadaymış gibi hissetmelisiniz. Şimdi sunucularda oynarken dikkat etmeniz gereken terimlerden bahsedelim.

FiveM Terimleri

Roleplay yapmak için öncelikle bilinmesi gereken tüm FiveM terimlerini bilmekte fayda vardır. Eğer bu bahsedeceğimiz terimleri öğrenmeden sunuculara giriş yapıp oyun oynamaya başlarsanız yüksek ihtimalle yetkililer sizi sunucudan uzaklaştıracaktır.

FiveM Roleplay Terimleri

FiveM rol terimleri de oynarken kesinlikle bilmeniz gerekli, aksi durumda çok şey kaçırabileceğiniz terimlerdir.

 • In Character (IC): Karakter içi anlamına geliyor. Gerçek dünya ile bir alakanız olmaması gerekiyor. Örneğin gerçekte bir kişiyle arkadaşsanız ve rol esnasında onunla tanışmadıysanız, yolda birbirinizle denk geldiğinizde ismiyle seslenmemelisiniz. Bu ayrıca Metagame hatasına giriyor.
 • Out Of Character (OOC): Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. “/ooc Nereye gitti bu” gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.
 • Random DeathMatch (RDM): Sebepsiz, rolsüz bir şekilde adam öldürmek.
 • Vehicle DeatchMatch (VDM): Sebepsiz, rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek.
 • MetaGame (MG): Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolün gidişatını bozmak. Örnek verecek olursak, discord üzerinden birini tanıyorsunuz ve bu tanıdığınız kişi de sizinle aynı sunucuda rol yapıyor. Siz tanıdığınızın yanına gidip ona gerçek ismiyle hitap ederseniz MetaGame yapmış olursunuz. Bunu yapmak yerine tanıdığınız kişinin oyundaki ismiyle ona hitap etmek en doğrusu olacak.
 • PowerGame (PG): Gerçek hayatta yapamadığımız eylemleri oyun içerisinde yapmak. Örneğin bir spor aracıyla dağ üzerinde gezip, dolaşamıyorsanız bunu oyun içerisinde de yapmamanız gerekiyor.
 • Mixing IC-OOC: Roleplay’de In Character ve Out Of Character bölümleri var.  IC bölümü, oyun içerisindeki karakterinizin rolü. OOC ise kendi kişiliğiniz oluyor. Eğer rol esnasında IC ve OOC’yi karıştırırsanız kural ihlali yaparsınız. Oyun içerisinde bulunan karakterinizde olmayan bir özelliği kendinizden eklerseniz kural ihlali yaparsınız.

FiveM Oyuniçi Terimler

FiveM Oyuniçi Terimler
FiveM Oyuniçi Terimler
 • Bunny Hopping: Gerçek hayatta hızlanmak için etrafta zıplamak yerine koşuyoruz değil mi? Karakteriniz ile hızlı ilerlemek için sürekli etrafta zıplayarak ilerlerseniz kural ihlali yaparsınız.
 • Retarted Roleplay: Yaptığınız rollerin sebepleri olmalı. Yani durduk yere gidip birine yalanla zarar veremeyiz. Gerçek hayattaki gibi yaptığınız eylemlerin bir sebebi olmalı. En iyi örneğini verecek olursak, siz gerçek hayatta durup dururken adam öldüremiyorsanız bunu oyunda da yapmamalısınız.
 • Smileys IC: Bazı durumlarda oyun içerisinde yazarak rol yapmak zorunda kalıyoruz. Yazarak rol yaptığımızda “xd, tm, mrb” gibi kısaltmalar yaptığımızda kural ihlali oluyor.
 • Guns Out Of Ass (GOOA): PowerGame ile biraz bağdaştırabildiğimiz bir kural ihlali. Normalde yapamayacağımız bir yerden herhangi bir silah çıkarma işi. Örneğin pantolonun cebinden yarı otomatik silah çıkarmak gibi.
 • Bug Abuse: Oyun içerisinde bulunan hataları IC karakterinizin üzerinde kullanmak.
 • NON-RP: Roleplay yapmamak.
 • Deathmatching (DM): Sebepsiz yere birilerine zarar vermek, öldürmek.
 • Revenge Kill (RK): Eğer biri sizi öldürdüyse, yeni bir karakter açıp ondan intikam alamazsınız.
 • Car Surfing: Araçların üzerinde seyahat etmek.
 • Car Ramming: Araçla sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpmak.
 • Ninja Jacking (NJ): Rolsüz olarak araç çalmak.
 • Refuse Roleplay: Rol yapmayı reddetmek.
 • Copbait Nedir: Polise karşı yapılmaması gereken eylemleri yapmak. Örneğin, polislerin önünde motosiklet ile ön kaldırmak gibi.
 • Chicken Runing: Çatışma esnasında mermilerden kaçmak için sağ sola koşmak.
 • CK: Karakterinizin ölmesi.
 • PK: Karakterinizin kısa süreliğine hafıza kaybı yaşaması.

GTA 5 FiveM RP (role play) terimleri arasında en çok kullanılanları sizler için açıkladık. GTA 5 FiveM White list sunucuları içerisinde oynamak için bu terimlerin tanımlarını bilmek yeterli olacaktır. Lakin sunucuların kendi kuralları kapsamında alacağınız uyarılar veya cezalar bizim belirttiğimiz fivem terimleri içinde yer alan cezalardan farklı olabilir. Bunun gibi daha fazla GTA 5 oyun yardımcı içerikleri paylaşıldığı zaman herkesten önce haberdar olmak için ücretsiz bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Bizi Google news üzerinden takip ederek, güncel ve son sürüm oyun ve uygulamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

1 yorum "FiveM Terimleri: GTA 5 Rol ve Oyun içi Terimleri 2024"

 1. Samit diyorki:

  Salam Gta 5 Güzel bir oyundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir